13ο Φεστιβάλ Χορού
Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων
09.06 29.06
Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης

Η μεγάλη γιορτή του σύγχρονου ελληνικού χορού, το Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων, συμπληρώνει φέτος 13 χρόνια συνεχούς παρουσίας και προσφοράς και φιλοξενείται για πρώτη φορά εξ' ολοκλήρου στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης από τις 9 μέχρι τις 29 Ιουνίου.

Οι
Έλληνες χορογράφοι σε πείσμα των καιρών επιμένουν με ελπίδα, κέφι και
δημιουργική διάθεση, καλώντας όλους τους φίλους του χορού να γιορτάσουν,
να απολαύσουν, αλλά και να ενημερωθούν για τη σύγχρονη χορογραφική
δημιουργία στην Ελλάδα.

Εξήντα ένας συνολικά
δημιουργοί-μέλη του Σωματείου και ανεξάρτητοι χορογράφοι- θα
παρουσιάσουν σε τρεις εβδομάδες τα έργα τους στην αίθουσα του Θεάτρου,
στον Ειδικά Διαμορφωμένο Υπόγειο Χώρο και στην αίθουσα Black Box του
Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης.

Φέτος, στο 13ο Φεστιβάλ του
Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε έργα από
όλο το φάσμα του σύγχρονου ελληνικού χορού. Οι ομάδες που συμμετέχουν
στο Φεστιβάλ είναι: Ίασις, Luna Park, Ηχόδραμα, Αθανασία
Κανελλοπούλου, YELP Danceco, Δαγίπολη, Ακτίνα, Έλιξ-Εννιάμορφο, Ευγενία
Σιγαλού, Trio AA, Μίνα Ανανιάδου, Dancevacuum, Indigo Fera, ΜΥΙΑ, Υπέρ
Ορίων, Altius, Aleajactaest, 7o Βήμα, Nimis, Aniline Dancetheater,
SaLtaTor, Footsteps, Φωτοσκίασις, On/Off, Ήρος ʼγγελος/ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.
Κέρκυρας, Index Animi, Στίγμα, Inter Se Onus, Soyuz, Creo-Ρέον
(Κολεκτίβα Now is now), Λυδία Λίθος, Dance Factory, Συν-κίνηση, Λάθος
Κίνηση, Resdance, Intravenous, Asomo4, Περιηγητές, Detour, Κι αν Πέσω.

Να
υπογραμμίσουμε ότι η τιμή του εισιτηρίου των παραστάσεων έχει κρατηθεί
πολύ χαμηλή, για να παραμείνει το Φεστιβάλ προσιτό σε όλους τους φίλους
του χορού:
8 κανονικό, 5 φοιτητικό, ανέργων και 10 ημερήσιο.

Το
13ο Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων πραγματοποιείται με
την υποστήριξη του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης και του Υπουργείου
Πολιτισμού & Αθλητισμού.

Παράλληλα, σε συνεργασία με την
Αντιδημαρχία Πολιτισμού του Δήμου Θεσσαλονίκης, το Φεστιβάλ Χορού του
Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων φιλοξενείται και στη Θεσσαλονίκη, στο θέατρο ʼνετον και στο Θέατρο Κήπου, από τις 12 έως τις 29 Ιουνίου
με ένα αφιέρωμα στη χορογράφο Anne Teresa De Keersmaeker και με τη
συμμετοχή των ομάδων: Aniline dancetheater, Hermanos, B+6, Μίνα
Ανανιάδου, Sσvem-a, Τρίγωνο, Μέλπω Βασιλικού, Γιάννης Μαργαρώνης,
Δρυάδες εν πλω, λυδία Λίθος, Intravenus, creo, pus.par.tu, Ήρος ʼγγελος,
Yelp dance. Co.

13ο Φεστιβάλ Χορού | ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΘΗΝΑΣ

9 Ιουνίου Θέατρο
Ομάδα Σύγχρονου Χορού Ίασις: Το πιο γλυκό ψωμί [παράσταση για παιδιά]
Ώρα: 20:00 διάρκεια: 65

10 Ιουνίου Θέατρο
ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ: Σύλληψη / Κατάληψη (Capture)
Ώρα: 21:00 διάρκεια 70

11 Ιουνίου Θέατρο
Ηχόδραμα: ρεĩ
Ώρα: 21:00 διάρκεια: 60

12 Ιουνίου Θέατρο
Αθανασία Κανελλοπούλου: In Lo(e)verland ΙΙ
Ώρα: 21:00 διάρκεια: 50

12 Ιουνίου Θέατρο
YELP danceco.: Οδηγός επιβίωσης για εχθρικό και εύκρατο περιβάλλον

Ώρα: 22:30 διάρκεια: 40

13 Ιουνίου Θέατρο
Δαγίπολη: ΠΝΕΙ (Έχει πνοή)
Ώρα: 21:00 διάρκεια: 60

13 Ιουνίου Θέατρο
Χοροθέατρο ΑΚΤΙΝΑ: Η Φόνισσα…dolce vita
Ώρα: 22:30 διάρκεια: 90

13, 14 & 15 Ιουνίου Black Box
Ελιξ
– Εννιάμορφο και ο Τίμος Ζέχας σε συνεργασία με το Present Body, Χώρο
έρευνας της κίνησης και της έκφρασης της Χριστίνας Κλεισιούνη: Η λήθη
του σώματος

Ώρα: 21:00 (13 & 15.06) & 22:30 (14.06) διάρκεια: 60

14 & 15 Ιουνίου Black Box
Ευγενία Σιγαλού: Όνειρο One size
Ώρα: 21:00 (14.06) & 22:30 (15.06) διάρκεια: 20

14 Ιουνίου Θέατρο
Indigo Fera: Eremus
Ώρα: 21:00 διάρκεια: 55

14 Ιουνίου Θέατρο
Trio AA: Ανωτέρα Βία
& Μίνα Ανανιάδου: ΜΕΤΑ-
& Dancevacuum: Dance Banoptikon

Ώρα έναρξης: 22:30 διάρκεια: 90

15 Ιουνίου Θέατρο
ΜΥΙΑ: Όνειρο μέσα σε όνειρο
Ώρα: 21:00 διάρκεια: 60

15 Ιουνίου Θέατρο
Υπέρ Ορίων: Bolero &
Altius: I feel you

Ώρα: 22:30 διάρκεια: 35

15-16 Ιουνίου Ειδικά Διαμορφωμένος Υπόγειος Χώρος
Χοροθέατρο aleajactaest: Delirium
Ώρα: 22.30 (15.6) & 21:00 (16.6) διάρκεια: 60

16 Ιουνίου Θέατρο
Ομάδα 7ο Βήμα: TARANTΕLLA
Ώρα: 21:00 διάρκεια: 50

16 Ιουνίου Θέατρο
Nimis: Μία προς έναν &
Aniline Dancetheater: Βάκχες

Ώρα: 22:30 διάρκεια: 75

17 Ιουνίου Θέατρο
SaLtaTor: Nature Orbital (2 solo)
Ώρα: 22:30 διάρκεια: 45

17-18 Ιουνίου Ειδικά Διαμορφωμένος Υπόγειος Χώρος
Footsteps: BOUND
& Φωτοσκίασις: του αρχέγονα

Ώρα: 21:00 (17.06) & 22:30 (18.06) διάρκεια: 50

17-18 Ιουνίου Ειδικά Διαμορφωμένος Υπόγειος Χώρος

On/Off Dance etc. & Κατερίνα Φανουράκη: Βρώσιμες Ιστορίες/Edible Tales
Ώρα: 22:30 (17.06) & 21:00 (18.06) διάρκεια: 25

18 Ιουνίου Θέατρο

Ήρος ʼγγελος- ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κέρκυρας: ρωμαίος + …
Ώρα: 21:00 διάρκεια: 50

19 Ιουνίου Θέατρο

Index Animi: Without a Trace
& Στίγμα: Ονειροκατασκευές
& Inter Se Onus: Sine Signum
& Soyuz: Ο τυφλός

Ώρα έναρξης: 21:00 διάρκεια: 65

20 Ιουνίου Θέατρο
Λυδία Λίθος: Chair's Tragedy
Ώρα: 21:00 διάρκεια: 30

20 Ιουνίου Θέατρο
Κολεκτίβα Now is now [Ομάδες Creo & Ρέον]: En ecoute
Ώρα: 22:30 διάρκεια: 50

20 & 22 Ιουνίου Black box
Dance Factory: metamorphosis II
Ώρα: 22:30 (20.06) & 21:00 (22.06) διάρκεια: 50

21 Ιουνίου Θέατρο
Συν-κίνηση: tranSEASONS
Ώρα: 22:30 διάρκεια: 55

22 Ιουνίου Θέατρο
Λάθος Κίνηση: ΜΟΝΟ (όλα όσα χρειάζονται για την επανάσταση)
Ώρα: 21:00 διάρκεια: 55

22 Ιουνίου Θέατρο
Resdance: Boundaries
Ώρα: 22:30 διάρκεια: 40

27 Ιουνίου Αίθουσα: Κινηματογράφος
Athens Video Dance Project

Ώρα: 19:30 & 21:00
Είσοδος Ελεύθερη – Απαραίτητη η κράτηση θέσεων, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας

Πληροφορίες
– Κρατήσεις θέσεων στα ταμεία του Ιδρύματος (Πειραιώς 206, Ταύρος) και
τηλεφωνικά 210 3418579, Δευ Παρ 11:00 14:00

27 Ιουνίου Θέατρο
Intravenous: Frames
Ώρα: 21:00 διάρκεια: 60

27 Ιουνίου Αίθουσα: Θέατρο

Garage 21: CHAOS & Carnation: Indirect speech
Ώρα: 22:30 διάρκεια: 40

27 & 29 Ιουνίου – Χώροι Κοινού
Boundlim – Boundaries
είσοδος ελεύθερη

28 Ιουνίου Θέατρο
Περιηγητές: Καραμέλα
Ώρα: 20:00 διάρκεια: 55

28 Ιουνίου Θέατρο
ASOMO4: υσΕγώ
Ώρα: 22:30 διάρκεια: 80

*********
Προσοχή!

21 Ιουνίου Θέατρο της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών Αθήνας
Ομάδα κινητικού αυτοσχεδιασμούΚι αν πέσω; – Θα ξανασηκωθείς: Μπουένος ʼιρες Παρίσι Αθήνα
Ώρα: 21:00 διάρκεια: 45

Αρχεία