9ο Συνέδριο για την Πολιτιστική και Δημιουργική Οικονομία και Ανάπτυξη | 9th ICCEDA 2018

 

 

 9ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ

 «ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ, ΑΘΗΝΑ»

 

9th ICCEDA 2018, 5-6 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2018

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ - 4 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΜΟΝΟ ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΗΣ ΘΕΣΗΣ

ΓΙΑ ΕΠΙΤΙΜΟΥΣ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΥΣ, ΕΠΙΣΗΜΟΥΣ, ΣΥΝΕΔΡΟΥΣ, ΟΜΙΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕΛΗ

 

12:00 - 18:00

Μέλη του Συμβουλίου Τεχνών της Ελλάδας και άλλοι εκπρόσωποι από υποστηρικτικούς φορείς.

Ετήσια Συνάντηση

18:00 - 19:00

Εγγραφές

19:00 - 19:10

Χαιρετισμοί: Παναγιώτης Νόιφελτ, Ιδρυτής-Πρόεδρος, Συμβούλιο Τεχνών Ελλάδας, Διεθνές Ανεξάρτητο Συμβούλιο Τεχνών.

 

Αναμενόμενοι Πρέσβεις και Εκπρόσωποι
από τις Πρεσβείες των παρακάτω χωρών

(με αλφαβητική σειρά)

Αλβανία

Αμερική

Βουλγαρία

Γαλλία

Ισπανία

Ιταλία

Κίνα

Λίβανος

Λιβύη

Μαυροβούνιο

Ρωσία (αναμένεται επιβεβαίωση)

Σλοβενία

Τυνησία

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ - 5 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ, ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

 

 Είσοδος ελεύθερη, εγγραφή μόνο ηλεκτρονικά.
Κατά την είσοδο και εγγραφή σας και τις δυο ημέρες του συνεδρίου,
σας παρακαλούμε, όπως έχετε μαζί σας την ταυτότητά σας,
για λόγους ασφάλειας και καλής διαχείρισης.

09:00-10:00

Εγγραφές

Μέλη του Συμβουλίου Τεχνών της Ελλάδας και άλλοι εκπρόσωποι.

10:00-10:30

Χαιρετισμοί: Μέλος του Συμβουλίου Τεχνών της Ελλάδας.

Υπουργός Πολιτισμού ή Εκπρόσωπος Υπουργείου Πολιτισμού (Αναμένεται επιβεβαίωση /ανακοίνωση).

 Εξοχότατος Πρέσβης, κος Jan Bondy, Πρεσβεία της Τσεχικής Δημοκρατίας.

1η Ενότητα: Συντονισμός: Δρ Φωτεινή  Παπαθεοδώρου, Εμπειρογνώμων σε θέματα Κοινωνιολογίας, Πολιτικής, Γεωπολιτικής Στρατηγικής και Μέσων.

10:30-10:45

1η Εισήγηση: Δρ Βασίλειος Λαοπόδης, Ιδρυτής-Πρόεδρος CulturePolis, «Πολιτισμός-Δημιουργικότητα-Πόλεις-Πολίτες: προς μια Παραγωγική Συνεργασία».

10:45-11:00

2η Εισήγηση: Δρ Μαρία Σιεχατέ, Εμπειρογνώμων σε θέματα Πολιτιστικής Κληρονομιάς, Εταιρεία Συμβούλων Διαχείρισης Πολιτιστικής Κληρονομιάς (ΕΣΔΙΑΠΟΚ), «Τρέχουσες και διαφαινόμενες τάσεις στον επαναπατρισμό αρχαιοτήτων στις χώρες προέλευσής τους: προκλήσεις και νέοι ορίζοντες».

11:00-11:15

 3η Εισήγηση: Κα Nagehan Uskan, Καλλιτεχνική Διεύθυνση/Κριτικός Κινηματογράφου, Φεστιβάλ ‘Μέρες Βωβού Κινηματογράφου’, Κων/πολη, μέλος Δ.Σ. του «Which Human Rights», «Διοργάνωση Ανεξάρτητων  Φεστιβάλ Κινηματογράφου σε δύσκολες εποχές».

11:15-11:30

4η Εισήγηση: Κα Γεωργία Τσουδερού, Συντονίστρια-Πολιτιστική Διαχειρίστρια, Labirinto:Culture e Civilta' Mediterranee, «Πολιτισμός, Πολιτική Ταυτότητα και Μεσόγειος».

11:30-11:33

1η Παρέμβαση: Κα Χριστιάνα Γαρδικιώτη- CWO, «Άνθρωποι με Μεράκι» και «Μπλε Οικονομία», «Ενθαρρύνοντας τις Κοινότητες-Δημιουργώντας Στόχους».

11:35-12:00

Παρεμβάσεις-Συζήτηση

12:00-12:30

Διάλειμμα

 

2η Ενότητα: Συντονισμός: Δρ Φωτεινή  Παπαθεοδώρου, Εμπειρογνώμων σε θέματα Κοινωνιολογίας, Πολιτικής, Γεωπολιτικής Στρατηγικής και Μέσων.

12:30-12:45

1η Εισήγηση: Κος Δημήτρης Σπύρου, Καλλιτεχνικός Διευθυντής, Διεθνές          Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας, «H συμβολή του Διεθνούς Φεστιβάλ     Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους στην παιδεία, τον πολιτισμό, την προβολή και την οικονομική ανάπτυξη της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας».

12:45-13:00

2η Εισήγηση: Κος Karsten Xuereb, Ερευνητής-Επιβλέπων σε θέματα πολιτιστικής κληρονομιάς στη Μάλτα, Λέκτορας στην Πολιτιστική Πολιτική και στις Διεθνείς Σχέσεις, Πανεπιστήμιο Μάλτας, «Πολιτιστικές ανταλλαγές μεταξύ των χωρών της Μεσογείου, με επίκεντρο τη Μάλτα, ως κόμβος δραστηριότητας (περιβάλλον πολιτιστικής ανταλλαγής)».

13:00-13:15

3η Εισήγηση: Κα Αικατερίνη Δημητριάδη, Ερευνήτρια στην Πολιτιστική Διπλωματία, «Οι Διαστάσεις της Πολιτιστικής  Διπλωματίας, η Περίπτωση της Ευρωπαϊκής Ένωσης».

13:15-13:30

 4η Εισήγηση: Κα Μαρίζα Αττία, (Υποψήφια Διδάκτωρ) Πολιτιστικής Διαχείρισης και Μάρκετινγκ, «Ο Ρόλος της Επιστήμης του Μάρκετινγκ στην Οικονομία του Πολιτισμού: ο Πολιτισμός ως Προϊόν».

13:30-13:45

2η Παρέμβαση: Κος Στέφανο Βίτο Μοντζέλλι, Senior Project Manager, Mentor in Culture, «Παρουσίαση εταιρείας και θεμάτων κοινωνικής και πολιτισμικής ευαισθητοποίησης».

13:45-14:00

Παρεμβάσεις-Συζήτηση-Συμπεράσματα

 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ - 6 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ, ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

 

Είσοδος ελεύθερη, εγγραφή μόνο ηλεκτρονικά.
Κατά την είσοδο και εγγραφή σας και τις δυο ημέρες του συνεδρίου,
σας παρακαλούμε, όπως έχετε μαζί σας την ταυτότητά σας,
για λόγους ασφάλειας και καλής διαχείρισης.

 

09:00-10:00

Εγγραφές

Μέλη του Συμβουλίου Τεχνών της Ελλάδας και άλλοι Εκπρόσωποι.

Παρουσίαση ενός 3D μικρού μήκους ψηφιακού ντοκιμαντέρ, από το Αφγανιστάν, με τίτλο: «Alexandria of Oxus, Ai Khanum».

10:00-10:30

Χαιρετισμοί: Μέλος του Συμβουλίου Τεχνών της Ελλάδας.

Εκπρόσωπος Υπουργείου Τουρισμού (ή εκπρόσωπος ΕΟΤ- αναμένεται ανακοίνωση).

Α.Ε. Πρέσβης κος Omar Said Sultan, Ισλαμική Δημοκρατία του Αφγανιστάν στην Ελλάδα, «Διαπολιτισμικές Σχέσεις και η Σημασία των Πολιτιστικών Ανταλλαγών».

3η Ενότητα: Συντονισμός: Δρ Φωτεινή  Παπαθεοδώρου, Εμπειρογνώμων σε θέματα Κοινωνιολογίας, Πολιτικής, Γεωπολιτικής Στρατηγικής και Μέσων.

10:30-10:45

1η Εισήγηση: Εξοχότατος Πρέσβης, κος Marwan Emile Toubassi, Πρεσβεία του Κράτους της Παλαιστίνης, «Ο πολιτισμός της Παλαιστίνης και η πορεία του μέσα στα χρόνια».

10:45-11:00

2η Εισήγηση: Κος Ferdinand Richard, Πρόεδρος, Roberto Cimetta Fund, «Ο Πολιτισμός στην καρδιά της τοπικής ανάπτυξης, η τοπική ανάπτυξη στο επίκεντρο των διεθνών σχέσεων».

11:00-11:15

3η Εισήγηση: Δρ Παύλος Κάβουρας, Καθηγητής Πολιτισμικής Ανθρωπολογίας & Εθνομουσικολογίας, ΕΚΠΑ «Τέχνη, Πολιτισμός και Πολιτική μέσα από τη “Μεσόγειο”: Προσανατολισμοί και Πρωτοβουλίες».

11:15-11:30

 4η  Εισήγηση: Δρ Belén Elisa Díaz, Πρόεδρος-"Asociación España Creativa: Innovación en Red", Διευθύντρια - Μεταπτυχιακό πρόγραμμα στη Δημιουργική Οικονομία, Πανεπιστήμιο Rey Juan Carlos και στην Ειδίκευση στις Δημιουργικές πόλεις, Πανεπιστήμιο Alcalá, «Επανεξετάζοντας τη Δημιουργική Πόλη από την ιστορική της τροχιά και την πολιτιστική κληρονομιά της».

11:30-11:33

3η  Παρέμβαση: Θα ανακοινωθεί.

11:35-12:00

Παρεμβάσεις-Συζήτηση

12:00-12:30

Διάλειμμα

 

4η Ενότητα

12:30-12:45

1η Εισήγηση: Α.Ε. Πρέσβης κος Aleksandar SunkoΠρεσβεία της Κροατίας, «Ο Ρόλος του Πολιτισμού στη Δημιουργία Ταυτότητας Ενός Έθνους».

12:45-13:00

2η Εισήγηση: Δρ Hussein Marie Mahmoud, Μορφωτικός και Πολιτιστικός Ακόλουθος, Πρεσβεία της Αιγύπτου (αναμένεται επιβεβαίωση).

13:00-13:15

 3η Εισήγηση: Δρ Saleh Saadeh Jallad, Ειδικός σε θέματα Γεωπολιτικών κρίσεων & Εκδότης του περιοδικού MEES, Οικονομικός Σύμβουλος στην κατασκευαστική εταιρεία Consolidated Contractors Group CCC «Συγκριτική Διακυβέρνηση και Ηγεσία στην περιοχή της Μέσης Ανατολής και της Βόρειας Αφρικής (Πολιτιστική Βιωσιμότητα)».

13:15-13:30

4η Εισήγηση: Κος Νικηφόρος Φ. Σπαθόπουλος, Μάστερ στο Δημόσιο Διεθνές Δίκαιο, "Η Προστασία των Έργων Τέχνης σε Εμπόλεμη Περίοδο".

13:30-13:33

5η  Εισήγηση:  Κος Παναγιώτης Νόιφελτ, Ιδρυτής-Πρόεδρος, Συμβούλιο Τεχνών Ελλάδας, Διεθνές Ανεξάρτητο Συμβούλιο Τεχνών (Όμιλος), «Εκπολιτισμός της Δημοκρατίας και Εκδημοκρατισμός του Πολιτισμού».

13:35-14:00

Παρεμβάσεις-Συζήτηση-Συμπεράσματα

 

  

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ - 7 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΟ

 

ΜΟΝΟ ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΗΣ ΘΕΣΗΣ

ΓΙΑ ΕΠΙΤΙΜΟΥΣ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΥΣ, ΕΠΙΣΗΜΟΥΣ, ΣΥΝΕΔΡΟΥΣ, ΟΜΙΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕΛΗ

   

09:00 - 10:00

Συνάντηση: Μέλη του Συμβουλίου Τεχνών της Ελλάδας και άλλοι εκπρόσωποι από υποστηρικτικούς φορείς.

10:00 - 12:00

Συνάντηση στο Μουσείο της Ακρόπολης – Ξενάγηση στον Αρχαιολογικό Χώρο της Ακρόπολης.

12:00 - 14:00

Ξενάγηση στο Μουσείο της Ακρόπολης.

14:00 - 16:00

Αποχαιρετιστήρια Συνάντηση.